O mne

Príbeh jednej pirátky…

Všetko to začalo v detstve, keď som mala asi 9 rokov a chodila som na základnú školu. Už vtedy ma fascinovali piráti, lode, meče, zbrane a veci podobné. Doma som sa hrala na pirátov a spolu s bratrancom sme zohrávali rôzne súboje. Úplne ma fascinovalo, že otec Pippi Dlhej Pančuchy je pirát a tým pádom aj ona je pirátka. (Mimochodom, môj otec sa veľmi podobá na toho Pippinho :D) Od tej doby vlastním prvú dôležitú knihu – encyklopédiu od Richarda Platta – Piráti.

Mala som dilemu, či web historický alebo web o Johnnym Deppovi, a filmových pirátoch (ktorý neskôr tak či tak vznikol). Nakoniec vyhrala myšlienka špáraní sa v knihách a hľadaní informácii v nich a po anglických stránkach. A keďže som sa pravidelne zúčastňovala súťaží vlastných projektov pre stredné školy Amavet, tak táto stránka mala byť mojím novým projektom. Vtedy sa ku mne pripojila moja kamarátka Lucia, u ktorej rovnako ako u mňa prepukla vášeň v pirátoch a histórii. Tak sa rozhodla mi pomáhať a práve ona mi doniesla jeden z prvých veľmi dôležitých zdrojov informácii – knihu Pod čiernou vlajkou od Milana Ferka. A tak sa začalo zhŕňanie informácii, písanie, vymýšľanie vzhľadu a prvé načrtávanie približného obsahu. Stránka nakoniec uzrela svetlo sveta 6.3.2004 a na Amavete vzbudila, na naše potešenie veľký záujem u návštevníkov výstavy. Dokonca som pre túto príležitosť ušila aj ozajstnú pirátsku vlajku! Web sa veselo pomaličky rozvíjal ďalej a postupne nás začala tešiť odozva našich návštevníkov.

Túto pôvodnú stránku som mala ešte donedávna na mojej doméne https://www.mojzis.sk/, na ktorej mám aktuálne moju hlavnú – umeleckú stránku, na ktorej sa venujem mojim koníčkom – zberateľstvu, maľovaniu a oprave starých hračiek.

Pôvodná stránka bola aktívna zhruba do roku 2008. Vtedy som už prestala mať toľko času na jej aktualizácie a od roku 2009 už bola neaktualizovaná. Dôvodom bolo moje štúdium na vysokej škole, ktoré mi zaberalo všetok čas.

Práve vášeň k histórii a pirátom ma nakoniec doviedla na štúdium histórie na vysokej škole. Tu som sa rozhodla pri výbere bakalárskej témy vrátiť sa k mojej dávnej láske k pirátom a v roku 2011 som obhájila bakalársku prácu na tému Každodenný život anglických a francúzskych pirátov a korzárov v 17.storočí. Následne som potom v roku 2014 získala aj titul Magister (bohužiaľ pokračovať v načatej téme mi už nebolo umožnené..). Táto práca už samozrejme na rozdiel od tejto stránky bola založená na hlbšom a vedeckejšom výskume, než boli predtým len odpisované informácie z daných kníh… Už vtedy som vedela, že by bolo treba stránku trocha prerobiť a opraviť, pretože som pri písaní svojej bakalárskej práce natrafila na viacero nepresností a chýb.

Zhruba po 10 rokoch som sa nakoniec rozhodla znovu zrodiť tento môj starý projekt v novom šate. Pevne dúfam, že si nájde ešte nejakých fanúšikov. Mám rôzne plány ako použiť staré informácie, informácie nadobudnuté počas písania mojej práce a takisto som medzitým získala mnoho nových zaujímavých knižiek.

Okrem historických pirátov som sa rozhodla dať tu priestor aj informáciám o Jackovi Sparrowovi, ktoré som mala pôvodne na stránke Johnnyho Deppa. Všetky moje staré stránky boli medzitým zrušené a príde mi ľúto, že tieto získané zaujímavosti ostanú nevyužité.

Mám tiež v pláne poukazovať, respektíve písať recenzie na rôzne knihy o pirátoch. Za tú dobu čo sa tomu venujem a takisto nadobudnutých znalostí počas štúdia histórie už trocha viem, čo je kvalitný zdroj a čo nie je možné brať úplne za serióznu literatúru… Okrem kníh by som Vám tiež rada dala typy na rôzne filmy, seriály či dokumenty o pirátoch na ktoré natrafím. A možno sa s Vami podelím aj o miesta, a výstavy spojené s pirátmi, ktoré som navštívila.

Plánov a nápadov mám teda mnoho, uvidím ako sa mi to bude dariť spĺňať ako často tu budú pribudať príspevky. Každopádne budem rada za každú návštevu.