Filmy a seriály,  Piráti v umení

Naša vlajka znamená smrť (2022) – seriál

Ahojte moji pirátski priatelia. Dnes by som Vás chcela upozorniť na nový pirátsky komediálny seriál – Naša vlajka znamená smrť – na ktorý som natrafila pred pár dňami a veľmi sa mi páčil a hlavne pobavil.

Ide o seriál, ktorý je voľne inšpirovaný skutočnými dobrodružstvami Steda Bonneta, zhýčkaného aristokrata, ktorý opustil svoj privilegovaný život a stal sa pirátom.  A okrem skutočných udalostí v ňom môžete rozoznať aj nejaké tie odkazy na iné filmy, ako sú napríklad Piráti Karibiku.

Historické pozadie seriálu

Kým sa dostanem k samotnému seriálu, rada by som na úvod trocha zhrnula historický podklad seriálu. Konkrétne obdobie, ktoré je spracované do prvej série. Nebudem tu vypisovať úplne podrobnosti života Bonneta, k tomu sa dostanem v samostatnom článku.

Bonnet sa narodil do bohatej anglickej rodiny na ostrove Barbados a rodinné panstvo zdedil po smrti svojho otca v roku 1694. Napriek nedostatku skúseností s plachtením sa Bonnet v zime 1716 alebo na jar 1717 rozhodol, že by sa mal venovať pirátstvu. Kúpil si plachetnicu Revenge a plavil sa so svojou platenou posádkou.

Počas svojho pirátskeho života si vydobyl povesť piráta gentlemana ale aj povesť najhoršieho piráta. No na počudovanie, jeho stretnutie s najobávanejším pirátom zlatého veku pirátstva – Edwardom Teachom „Čiernofúzom“ – viedlo k ich spolupráci. Bonnet neschopný viesť svoju loď mu aj na istú dobu prenechal velenie na svojej lodi. Bennetova Revenge sa stala súčasťou Čiernofúzovej flotily. Počas tohto obdobia spoločne vyplienili a zajali obchodné lode pozdĺž východného pobrežia severoamerického kontinentu. Po fiasku so zajatou obchodnou lodou Protestant Caesar, ktorá mu utiekla, ho nakrátko jeho posádka opustila a pridala sa k Čiernofúzovi. Bonnet ale stále ostával s Čiernofúzom, ale nie ako kapitán svojej lode, ale ako hosť na Čiernofúzovej Queen Anne’s Revenge.

Bonnet sprevádzal Čiernofúza do Južnej Karolíny, kde Blackbeardove štyri plavidlá koncom jari 1718 zablokovali prístav Charles Town. Čiernofúz a Bonnet, ktorí potrebovali miesto na odpočinok a opravu svojich plavidiel, zamierili na sever na ostrov Topsail, kde však Queen Anne’s Revenge narazila na plytčinu a utrpela veľké škody. Čierna brada a Bonnet opustili zvyšné tri plavidlá na ostrove Topsail a vystúpili na breh a odcestovali do Bath, ktorý bol hlavným mestom Severnej Karolíny. Keď tam boli, obaja muži prijali milosť od guvernéra Charlesa Edena na základe zákona o milosti kráľa Juraja, údajne pod podmienkou, že sa navždy vzdajú pirátstva.

Čiernofúz sa však potichu vrátil na ostrov Topsail, kým Bonnet plánoval získať korzársku listinu a oprávnene tak pod kráľovským povolením prepadávať Španielske lode. Keď to dostal potvrdené od guvernéra Edena, vrátil sa na Topsail po svoju loď Revenge, ale tú našiel vyrabovanú a jeho posádka bola vysadená na pustom ostrove.

V seriáli sa objavuje aj postava Calico Jacka. Čiernofúz sa s ním ale podľa všetkého stretol v Ocracokskej zátoke až po týchto udalostiach. Bolo to jeho obľúbené kotvištie, kde trávil čas s rôznymi pirátmi tej doby.

Seriál

Prvá séria seriálu Naša vlajka znamená smrť zľahka mapuje toto obdobie spolupráce Bonneta a Čiernofúza. Ústrednou postavou je samozvaný pirát Bonnet (Rhys Darby), ktorý mi pripomína Gilderoya Lockharta z Harryho Pottera. 😀 Bonnet je ustráchaná kôpka nervov, a vôbec netuší ako viesť takú pirátsku posádku a nikdy v živote by nikoho úmyselne nezabil. Jeho posádka si ale nemá čo sťažovať, zaplatené dostanú aj keď doposiaľ neprepadli žiadnu loď a nezískali žiadny poklad. Jeho posádka je samozrejme zmes rôznych podivínov, ktorých charaktery sa počas 10 dielov rozvinú rôznymi i čudnými smermi. 😀

Príbeh začína na zaujímavosti naberať v momente ako na scénu prichádza Bonnetov nový kamoš „Ed“, kto nie je nik iný než samotný obávaný Edaward Teach – Čiernofúz. Ktorého perfektne hrá Taika Waititi, ktorý je zároveň aj jedným z producentov seriálu. Ed prechádza určitou kariérnou krízou a spriatelí sa s pirátom gentlemanom Stedom… S týmto kurióznym duom dochádza k rôznym kurióznym situáciuám, kde Ed hľadá svoje jemnejšie ja a Sted sa snaží zase nabrať od Čiernofúza nejaké tie drsnejšie pirátske maniere….

Samozrejme v pozadí sa kujú rôzne intrigy a bočné príbehové línie iných postáv. Seriál takisto zachytáva aj bežný život na lodi… Napríklad také šitie pirátskych vlajok ma veľmi pobavilo. Objavujú sa tu aj rôznorodé fakty a fikcie, ktoré sa hovorili o Čiernofúzovi samotnom, ako aj o živote pirátov. Pravdivé, či nepravdivé. 😀

Okrem ústredných dvoch postáv tu stretávame aj ďalších pirátov zo zlatého veku pirátstva. Napríklad sa tu objavuje Černofúzov starý kamoš Calico Jack a nechýba ani žena pirátka.

Seriál ma všeobecne dobré hodnotenie a mne vyskočil medzi topkou programov roku 2022 na HBO MAX. Určite si ho pozrite, nebudete ľutovať. A samozrejme ho neberte veľmi vážne. 😀 😀 😀

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.